Sprawozdanie z cyklu wykładów gościnnych

09.06.2021

W semestrze letnim roku akademickiego 2020-2021 odbył się cykl sześciu wykładów online zorganizowanych przez OPoN (Ogólnopolskie Porozumienie Niderlandystów).

To było przy finansowym wsparciu Ambasady Królestwa Niderlandów, merytorycznym wsparciu ze strony kół naukowych studentów niderlandystyki z Poznania i Wrocławia i technicznym wsparciu dr. Grzegorza Krynickiego (WA, AMU).

Dzięki różnorodnej tematyce cykl pozwolił na integrację środowiska polskich niderlandystów, językoznawców i kulturoznawców, a prowadzenie niektórych wykładów w języku polskim lub angielskim umożliwiło udział studentom pierwszego i drugiego roku studiów licencjackich.

Całe przedsięwzięcie uważamy za udane, więc myślimy o kontynuacji w przyszłym roku akademickim. Mamy nadzieję, że Wam też się podobało!

Zdjęcia na Facebooku

Dziękujemy prelegentom, wszystkim uczestnikom, Martinowi van Dijkowi (attaché kulturalny Ambasady Królestwa Niderlandów w Warszawie), kołom naukowym studentów niderlandystyki, Grzegorzowi Krynickiemu i Agnieszce Urniaż.

Robert de Louw, w im. OPoN i Zakładu Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich

Prelegenci i tematy:

1. Margreet Vogelzang – University of Cambridge

Experimenteel onderzoek naar persoonlijke voornaamwoorden in het Nederlands (en andere talen)

2. Florence van der Houwen – Vrije Universiteit Amsterdam

From police interrogation to standing trial in a Dutch courtroom

3. Martyna Kliks – autorka podcastu popularnonaukowego \\\"Gablotki\\\" o polskich muzeach i ich kolekcjach i tekstów dla m.in. Arteonu, Czasu Kultury i portalu Niezła Sztuka

a. Wariat, bankrut i król selfie. Czyli o wielkich mistrzach malarstwa niderlandzkiego.

b. Czy Vincent van Gogh kiedykolwiek był szczęśliwy?

4. Stanisław Góźdź-Roszkowski – Uniwersytet Łódzki

Between Language and the Law: current trends and applications

5. Freek van de Velde – Katholieke Universiteit Leuven

Weerspiegelt de taal de samenleving?

Zarząd OPON:

- Agata Kowalska-Szubert (UWr)

- Marcin Lipnicki (KUL)

- Robert de Louw (AMU)