To jest nasza stara strona. Nową stronę naszego zakładu można znaleźć tutaj. - Dit is onze oude website. Onze nieuwe site vind je hier.
The Department of Dutch and South African Studies
Wydział Anglistyki - UAM w Poznaniu
UAM Poznań
Wesja dla komputerów
The Department > Dutch Studies

Zajęcia „Biznes Holenderski i Flamandzki w Polsce”

21.06.2015

/dutchafrikaans/dutch/pics/cache/gastsprekers2015.jpegTo ważny element studiów magisterskich na filologii niderlandzkiej w Poznaniu. W semestrze letnim 2014/2015 w drugiej edycji tych zajęć wzięło udział wielu gości reprezentujących różne firmy z obszaru Niderlandów. Każdy z gości dzielił się swoimi doświadczeniami z prowadzenia biznesu w naszym kraju. Kwestie zarządzania i aspekty prawne łączyły się niejednokrotnie z indywidualnymi doświadczeniami z kontaktów z polskimi pracownikami i instytucjami oraz z komunikacją interkulturową.

Pierwsze zajęcia poświęcone były klimatowi inwestycyjnemu w Poznaniu. Mówił o tym Marcin Przyłębski, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów miasta Poznania. Kolejną prezentację dał Toon van Duin reprezentujący jednego z największych dostawców szyberdachów na świecie – Inalfa Roof Systems. Potem dla odmiany wystąpił Filip Bednarkiewicz, nasz magistrant i uczestnik ubiegłorocznego kursu, a obecnie założyciel i właściciel cieszącego się dużą popularnością portalu motoryzacyjnego dla profesjonalistów: 40ton.net . Filip opowiadał też o swoich doświadczeniach z uniwersyteckim inkubatorem przedsiębiorczości.

Następnym gościem był Rob Colenbrander z niezależnego biura inżynierskiego RCK, którego specjalizacją są konstrukcje budowlane. Mieliśmy także sesję wyjazdową na zaproszenie Martiena Brinka z firmy Inter Car zajmującej się transportem lądowym oraz morskim. Zwiedziliśmy podpoznański zakład, jego biura i magazyny. Na uczelni natomiast odwiedziła nas Christine Colijn, właścicielka firmy Efreshfood.pl, która dostarcza najwyższej klasy świeże produkty dla branży gastronomicznej. Do tej tematyki nawiązywał też Eric de Geyter z Belgium’s Best – Belgijskie Piwa, którego firma jest największym importerem piw belgijskich górnej fermentacji w Polsce. Theo Tiegelaar, jeden z założycieli wielkopolskiego klubu biznesowego skupiającego Holendrów, pracował w przeszłości dla Grontmij oraz RealCare w Polsce, a dziś jest indywidualnym doradcą inwestycyjnym.

Z bukietami kwiatów przyszedł na zajęcia Kees van Rijn z firmy Bart Kwiaty, będącej częścią WBE Group, która produkuje i sprzedaje rośliny ozdobne. Swoją prezentację miał także konsul honorowy Królestwa Belgii Jan Spilliaert, jednocześnie właściciel firmy Spilliaert Sp. z o.o. specjalizującej się w modzie męskiej na miarę. Huub Droog z firmy RDH Architekci Urbaniści z holenderskiej grupy Rothuizen Architecten Stedenbouwkundigen mówił o swoich doświadczeniach z planowaniem przestrzennym w Polsce, a Onno Meerman z rodzinnej firmy Hunter Douglas opowiadał o dekoracyjnych osłonach okiennych sprzedawanych w Polsce pod marką Faber.

Wszystkie zajęcia mają formę prezentacji i konwersacji zarazem. Goście dzielą się swoimi doświadczeniami ekonomicznymi i handlowymi, opowiadają o praktycznej stronie prowadzenia interesów w Polsce, studenci pytają i komentują, a następnie piszą indywidualne sprawozdania ze spotkań.

Home (The Department)
Wersja dla komputerów
Dutch Studies
Wiadomości
Program studiów
Pracownicy
Dydaktyka
Zdjęcia
Linki
Kontakt
South African Studies
Wiadomości
O nas
Program studiów
Pracownicy
Studenci
Zdjęcia
Kontakt
Werkwinkel
Home
About us
Publications
Contributions
Reviewers
Werkwinkel library
Order
Webmaster: Bas van der Ham