Olędry: relacja

19.03.2015

/dutchafrikaans/dutch/pics/cache/keizer.jpegDnia 2 marca odbyła się wycieczka szlakiem olęderskim, w której udział wzięli studenci pierwszego, drugiego i trzeciego roku niderlandystyki oraz profesor Evelien Keizer, wykładowczyni z Uniwersytetu Wiedeńskiego, która interesuje się historią (holenderskiego) osadnictwa (w Polsce).

Pierwszym punktem wycieczki była Nekla, gdzie dołączył ostatni i zarazem kluczowy członek wyjazdu – przewodnik, pan Jerzy Osypiuk, człowiek posiadający ogromną wiedzę na temat Nekielki i jej okolic oraz wszelkich spraw z nimi związanych.

Pogoda niestety nie dopisała i już na pierwszym przystanku w Nekielce uczestnicy musieli zmagać się z silnym wiatrem i uciążliwym deszczem, który, jak na złość, narastał z minuty na minutę. Dzielnie znosząc kaprysy aury studenci zwiedzili cmentarz ewangelicki i wysłuchawszy opowieści przewodnika schronili się w małym ewangelickim kościele, gdzie pan Osypiuk nieco dokładniej przybliżył im losy ludzi związanych z Olędrami. W czasie swojej opowieści przewodnik niejednokrotnie zaimponował wszystkim ogromną wiedzą i znajomością najdrobniejszych nawet szczegółów, miedzy innymi na temat potomków osadników olęderkisch, którzy w poszukiwaniu informacji o swoich przodkach przybyli do Nekielki nawet z Australii.

Kolejnym punktem wycieczki było gospodarstwo agroturystyczne w pobliskiej wiosce, którego integralną częścią jest drewniany dom wybudowany przez holenderskich osadników w 1798 roku. Budynek jest odnowiony, lecz zawiera w sobie wiele oryginalnych, autentycznych, znakomicie wyeksponowanych elementów, co jest zasługą obecnych właścicieli, którzy remontowali go przez szereg lat, wkładając w to wiele wysiłku i serca.

Na koniec wycieczka zwiedziła jeszcze cmentarz ewangelicki w Barczyźnie, po czym udała się na obiad do restauracji. Po posiłku autokar ze studentami i profesor Keizer ruszył w drogę powrotną, a każdy dostał od przewodnika plik artykułów na temat Olędrów i miejsc, które zamieszkiwali.

Zarówno studenci jak i profesor Keizer byli bardzo zadowoleni z wyjazdu i co najważniejsze – na długo nasyceni cenną wiedzą. Dodatkowe brawa należą się pewnemu młodemu, odważnemu człowiekowi, który niestrudzenie tłumaczył wszelkie słowa przewodnika profesor Keizer, a sądząc po jej zainteresowaniu – musiał to robić naprawdę dobrze.

Jakub Stodolny (2BA)

Organizacja: