The Department of Dutch and South African Studies
Wydział Anglistyki - UAM w Poznaniu
UAM Poznań
Wesja dla komputerów
The Department > Dutch Studies

Spotkanie z flamandzkim pisarzem Dimitrim Verhulstem

12.10.2013

/dutchafrikaans/dutch/pics/cache/verhulst.jpgCzwartek 17/10, godz. 9.45 w 101A (Novum) spotkanie dla studentów i godz. 18.00, księgarnia Bookarest (Stary Browar) szczególnie spotkanie. Dimitri Verhulst to belgijski pisarz i poeta, najważniejszy przedstawiciel współczesnej literatury flamandzkiej. W naszym kraju znany jest przede wszystkim z filmu Boso, ale na rowerze zrealizowanego na podstawie jego powieści pt. De helaasheid der dingen.

/dutchafrikaans/dutch/pics/verhulst.jpgWydawnictwo Claroscuro oraz Przedstawicielstwo Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii mają przyjemność poinformować o zbliżającym się cyklu wydarzeń organizowanych z okazji wizyty w Polsce Dimitriego Verhulsta, autora książki Problemski Hotel.

Autor odwiedzi dwa miasta – Poznań i Warszawę, gdzie przewidziane są nie tylko tradycyjne spotkania z czytelnikami, lecz także inne wydarzenia "wokół książki".

W czwartek, 17 października (godz. 18.00), odbędzie się spotkanie z autorem w poznańskiej księgarni Bookarest w Starym Browarze. Punktem wyjścia do rozmowy będzie powieść Problemski Hotel i jej problematyka. Wśród poruszanych tematów znajdzie się więc kwestia społecznego zaangażowania literatury – powieść dotyczy bowiem problemu uchodźstwa i postawy Europejczyków wobec imigrantów. Rozmowa dotyczyć też będzie tzw. literatury marginalnej, której literatura flamandzka jest przykładem, oraz kierunku, w jakim zmierza współczesna literatura niderlandzkojęzyczna. Spotkanie poprowadzi profesor niderlandystyki UAM Paweł Zajas.

Podczas spotkania będzie można zakupić egzemplarz powieści oraz uzyskać autograf autora.

Najważniejszy punkt programu czeka nas 18 października, a będzie to inspirowana powieścią dyskusja na temat zalet i ograniczeń dziennikarstwa śledczego oraz sojuszu między reportażem i literaturą. Oprócz samego autora książki w dyskusji udział wezmą znani reporterzy – Stanisław Zawiśliński i Marek Miller – oraz Endy Gęsina-Torres, dziennikarz programu TVP "Po prostu" Tomasza Sekielskiego. Środowisko literackie reprezentować będą Piotr Kofta (prowadzący) oraz tłumacz powieści – Sławomir Paszkiet.

/dutchafrikaans/dutch/pics/problemski_hotel.jpgImpulsem do zorganizowania debaty była dziennikarska prowokacja Endy'ego Gęsiny-Torresa, który aby zebrać materiał o polskich ośrodkach dla uchodźców, podobnie jak Verhulst, udał nielegalnie przebywającego w Polsce uchodźcę i spędził w ośrodku w Białymstoku kilka tygodni, czego skutkiem są postawione mu zarzuty prokuratorskie. Konfrontacja obu doświadczeń ma być przyczynkiem do dyskusji nie tylko na temat samego problemu uchodźstwa i kłopotów, z jakimi borykają się imigranci, lecz przede wszystkim problemu granic pomiędzy dziennikarstwem i literaturą, a także różnych aspektów dziennikarskiej prowokacji.

Dyskusja odbędzie się 18 października o godzinie 17.00 w Instytucie Dziennikarstwa (budynek dawnego CIUW, Kampus UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, s. 306).

W sobotę 19 października (g. 17.00) w kawiarni Francuska 30 odbędzie się ostatnie spotkanie z autorem, podczas którego zostanie zaprezentowane artystyczne czytanie fragmentów powieści w wykonaniu aktora i reżysera teatralnego Redy Haddada. Spotkanie to będzie częścią inauguracji działalności naszego wydawnictwa na warszawskiej Saskiej Kępie.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach!

Home (The Department)
Wersja dla komputerów
Dutch Studies
Wiadomości
Program studiów
Pracownicy
Dydaktyka
Zdjęcia
Linki
Kontakt
South African Studies
Wiadomości
O nas
Program studiów
Pracownicy
Studenci
Zdjęcia
Kontakt
Werkwinkel
Home
About us
Publications
Contributions
Reviewers
Werkwinkel library
Order
Webmaster: Bas van der Ham