To jest nasza stara strona. Nową stronę naszego zakładu można znaleźć tutaj. - Dit is onze oude website. Onze nieuwe site vind je hier.
The Department of Dutch and South African Studies
Wydział Anglistyki - UAM w Poznaniu
UAM Poznań
Wesja dla komputerów
The Department > Dutch Studies

Xolo organizuje wieczorek południowo afrykański

11.12.2014

Serdecznie zapraszamy na wieczorek południowo afrykański, który odbędzie się w najbliższy piątek 12.12 o godzinie 18:30 w Collegium Novum w sali C1. Wyświetlany będzie film „Drum”.

Wstęp wolny

Dla zainteresowanych krótki opis filmu:

http://www.afrykamera.pl/archiwum/jesien2008/pl/?req=movies&movieId=4

„Lata 50., Republika Południowej Afryki - młody dziennikarz, Henry Nxumalo, wspomaga tworzenie jednej z najważniejszych gazet w historii kraju. Legendarny Drum magazine szybko staje się forum młodej generacji czarnych pisarzy, artystów i dziennikarzy, krytykujących panujący ustrój. Sam Henry Nxumalo jest legendarną postacią południowoafrykańskiego ruchu antyapartheidowskiego. Jako reporter śledczy zdobywał się na wiele heroicznych aktów, by móc opisać przypadki brutalnego traktowania ciemnoskórych Afrykańczyków, zarówno tych z miasta, jak i tych pracujących na farmach w buszu. Za swoją działalność został aresztowany i wtrącony do więzienia. Po wyjściu z niego dokładnie opisał brutalne praktyki policji oraz warunki, w jakich odsiadywał karę. Dzięki Tay\\\\'owi Diggs\\\\'owi, który wcielił się w rolę Henry\\\\'ego, stajemy się świadkami zniszczenia czarnej dzielnicy Sophiatown, z której policja brutalnie wysiedla mieszkańców. W przyszłości powstaną tam nowe domy zarezerwowane tylko dla białych... Napięcie w filmie łagodzi ukazanew tle barwne i intensywne życie nocne stolicy. Lata 50. to złota era Johannesburga jako królestwa jazzu. Drum urzeka brzmieniami z tamtego okresu.

Nagrody i nominacje:

FESPACO 2005 – zdobywca głównej nagrody – Grand Prize im. Etalon de Yennega

MFF Zanzibar 2005 – główna nagroda FIPRESCI”

Home (The Department)
Wersja dla komputerów
Dutch Studies
Wiadomości
Program studiów
Pracownicy
Dydaktyka
Zdjęcia
Linki
Kontakt
South African Studies
Wiadomości
O nas
Program studiów
Pracownicy
Studenci
Zdjęcia
Kontakt
Werkwinkel
Home
About us
Publications
Contributions
Reviewers
Werkwinkel library
Order
Webmaster: Bas van der Ham