Kierownik i główny wykonawca projektu

Prof. UAM dr hab. Małgorzata Fabiszak jest kierownikiem projektu. Zatrudniona na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2012-2015 profesor wizytująca na Uniwersytecie Wiedeńskim. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na dwóch nurtach: językoznawstwie kognitywnym i analizie dyskursu. W ramach tego drugiego typu badań zajmowała się reprezentacją polskich imigrantów do Wielkiej Brytanii i Irlandii („New discourses of migration in post-communist Poland...” oraz reprezentacją imigrantów z krajów trzecich w mediach UE – projekt MEDIVA finansowany przez UE. W 2012 roku ukończyła Podyplomowe Studium Historii i Kultury Żydów w Polsce prowadzone w Instytucie Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką i redaktorką 4 książek oraz kilkudziesięciu artykułów opublikowanych w czasopismach oraz zbiorach polskich i zagranicznych. Jej najbardziej znana książka to A Conceptual Metaphor Approach to War Discourse and Its Implications. (Poznań 2007).

Wydawnictwo Naukowe UAM

Plik PDF w Repozytorium UAM

Jest też współredaktorką (wraz z Marcinem Owsińskim) książki Obóz-muzeum. Trauma we współczesnym wystawiennictwie. Kraków: Universitas, 2013.

Strona tytułowa i spis treści.

Wstęp.

Dr Anna Weronika Brzezińska jest głównym wykonawcą projektu. Zatrudniona w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na zagadnieniach związanych z dziedzictwem kulturowym (jego społecznym postrzeganiu oraz ochronie) oraz z aktywizacją społeczności lokalnych. W latach 2008-2011 realizowała badania terenowe na Żuławach dotyczące dokumentowania przejawów oswajania krajobrazu kulturowego w warunkach przerwanej ciągłości kulturowej. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz stowarzyszenia Instytut im. Oskara Kolberga w Poznaniu. Jest członkinią redakcji w czasopismach: „Przegląd Wielkopolski (wyd. Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne) oraz „Łódzkie Studia Etnograficzne” (wyd. Polskie Towarzystwo Ludoznawcze). Współpracuje z Regionalnym Obserwatorium Kultury UAM. Ekspertka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (programy „Kultura ludowa” oraz „Obserwatorium kultury”) oraz Urzędu Miasta Poznania w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”. Członkini Rady ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego w MKiDN. Członkini Rady Programowej Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

W roku 2002 ukończyła Małopolski Uniwersytet Ludowy we Wzdowie, posiada tytuł instruktora rękodzieła artystycznego, posiada tytuły czeladnicze z zakresu tkactwa, plecionkarstwa, koronczarstwa i hafciarstwa. Jest redaktor naczelną serii Atlas Polskich Strojów Ludowych, od roku 2013 realizuje w Polskim Towarzystwie Ludoznawczym projekt dokumentacyjno-wydawniczy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. W 2012 ukończyła podyplomowe studia z zakresu Marketingu Kultury prowadzone przez Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. W roku 2014 stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie “animacja i edukacja kulturalna”.

Autorka artykułów i redaktorka książek poruszających problematykę edukacji regionalnej i kulturowej oraz społecznego kontekstu funkcjonowania dziedzictwa kulturowego.

AMUR