Sinterklaas i Tien voor Taal

16.12.2022

6. grudnia 2022 r. o 16:30 w Auli Kolegium Heliodora Święcickiego odbyła się uroczystość z okazji obchodów Sinterklaasa, czyli Mikołajki w niderlandzkim stylu. W tym roku wydarzenie było niezwykle huczne i z niecierpliwością wyczekiwane, ponieważ w poprzednich latach pandemia uniemożliwiła nam wspólną celebrację.

Szczególnie ucieszyła nas obecność studentów wrocławskiej oraz lubelskiej niderlandystyki, których mieliśmy zaszczyt gościć. Nie zabrakło również rozmaitych słodkości przygotowanych przez studentów. Przed oficjalnym rozpoczęciem, zanim każdy zajął swoje miejsce, był czas na skosztowanie pysznych ciast czy czekoladowego musu.

Sinterklaas, zgodnie z tradycją, przybył na koniu wraz ze swoimi wesołymi pomocnikami, Pietami, którzy rozgrzali atmosferę i rozdali wszystkim świąteczne smakołyki – mandarynki oraz mikołajkowe pierniczki znane nam jako kruidnootjes lub pepernoten.

Rola Sinterklaasa nie była jednak wyłącznie ceremonialna, bo wraz z Karoliną Pakulską poprowadził turniej znajomości języka niderlandzkiego “Tien voor taal”, który organizujemy już od kilku lat, na wzór holenderskiego i flamandzkiego show telewizyjnego.

W starciu wzięły udział cztery drużyny: biali, żółci, czerwoni i niebiescy. Drużyny były mieszane i składały się z pięciu osób, czyli po jednym reprezentancie z 1, 2 i 3 roku licencjatu, a także dwie osoby ze studiów magisterskich. Konkurencje polegały na uzupełnieniu brakujących słów w zdaniach, czy wskazywaniu błędów. Jedna z nich miała formę uwielbianych przez wszystkich kalambur.

W ostatecznym starciu zwyciężyła drużyna żółtych zyskując punkt przewagi nad czerwonymi. Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom, choć wierzymy, że tego dnia każdy mógł czuć się wygrany!

Po zakończeniu turnieju opiekun Koła Naukowego Studentów Niderlandystyki “Oranjes”, Robert de Louw, podziękował osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia. Razem z Małgorzatą Łyczykowską wręczył wszystkim uczestnikom nagrody ufundowane przez OPoN, Zakład Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich oraz Wydział Anglistyki. My również chcemy wszystkim podziękować za aktywny udział w przygotowaniach, pomoc oraz samą obecność. Hartelijk bedankt!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na naszym Facebooku!

Fotki: Ula Kot & Adrianna Patela

Kategoria - Categorie: wydarzenie