Submitted by grzegorz on 13 May, 2022 - 12:00.
Rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska oraz Senacka Komisja ds. Komunikacji i Odpowiedzialności Społecznej zapraszają na wykład, który wygłosi dr Kamila Kamińska-Sztark (Pełnomocniczka Rektora ds. Odpowiedzialności Społecznej, Uniwersytet Wrocławski). Wykład, pt.: "Tikkun Olam: Zaangażowanie młodzieży i studentów na rzecz naprawy świata", odbędzie się dnia 13 maja 2022 r. o godz. 13.00 w formie hybrydowej: stacjonarnie w Collegium Minus UAM, sala nr XVII (udział w formie stacjonarnej wymaga wcześniejszej rejestracji: https://forms.office.com/r/4vyHvXWGDa) oraz na żywo na YouTube @UAM: https://www.youtube.com/watch?v=uWSsBaVwiIE
Opis wykładu: Pracuję ze studentami, znam dobrze młodzież i wiem, że dla wielu z nich poszukiwanie sensu, wbrew pozorom, jest bardzo ważne. Opierając się na przykładach dobrych praktyk zaangażowania młodzieży i studentów, w tym m.in. na doświadczeniach z Europejskiej Stolicy Kultury 2016, okresu pandemii oraz lockdown’ów, a także obecnego kryzysu związanego z wojną w Ukrainie, postawię przed uczestnikami wyzwanie jak mogą się zaangażować. Żydowska filozofia Tikkun Olam stanowić będzie kontekst tych rozważań, bo przecież najważniejszym pytaniem, które każdy z nas może sobie zdać i to naprawdę ma znaczenie, jest to, w jaki sposób zamierzamy naprawić świat?
O prelegentce: Dr Kamila Kamińska-Sztark od 2005 roku pracuje jako adiunkt w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie zajmuje się pedagogiką miasta, rewitalizacją i streetworkingiem. Od 2017 roku pełni funkcję Pełnomocniczki Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego ds. odpowiedzialności społecznej, a od roku 2021 jest członkinią Wrocławskiej Rady ds. równego traktowania. Praca w centrum na linii pokojowej w Belfaście nauczyła jej szukać w tekście ulicy szansy na dialog międzykulturowy, w przestrzeniach wykluczonych: na zmianę społeczną. Bada miasto i jego dynamikę, publikuje i wykłada. Ale przede wszystkim – jest praktykiem. Pracuje z ludźmi, wśród ludzi i dla ludzi. Łączy pracę naukową z doradztwem biznesowym i polityką miejską, a swoje koncepcje wdraża w szkołach, na podwórkach, w miastach, ale i w krajowych i międzynarodowych przedsiębiorstwach. Jest członkinią krajowych i międzynarodowych organizacji naukowych, a od 2015 roku zasiada w Zarządzie Sieci Uniwersytetów Europejskich Stolic Kultury (UNeECC). W 2017 roku została odznaczona medalem Prezydenta Miasta Wrocławia za zasługi dla programu ESK oraz otrzymała nagrodę w kategorii nauka w plebiscycie 30 Kreatywnych Wrocławia 2017. Przetłumaczyła książkę Banksy’ego, pisze bajki, opracowuje pomoce metodyczne.
Wykład organizowany jest w ramach cyklu „Uniwersytet Społecznie Odpowiedzialny: O roli uczelni wyższych w kształtowaniu postaw prospołecznych”: W 2017 roku, Deklaracja Społecznej Odpowiedzialności Uczelni została podpisana przez 23 polskie uczelnie wyższe, w tym Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej celem było podkreślenie kluczowej roli uczelni jako miejsca tworzenia i przekazywania wiedzy o otaczającej nas rzeczywistości, jak również wyrażenie potrzeby pielęgnowania wartości akademickich. Idea społecznej odpowiedzialności uczelni wskazuje również na istotną rolę kształtowania społecznych oraz obywatelskich postaw przyszłego pokolenia, sprzyjających budowaniu wspólnoty, kreatywności, otwartości, komunikacji, a także wrażliwości społecznej i kultury pracy. Cykl wykładów w ramach seminarium „Uniwersytet Społecznie Odpowiedzialny: O roli uczelni wyższych w kształtowaniu postaw prospołecznych” będzie szansą na zabranie głosu w dyskusji na temat znaczenia takich wartości jak wolność akademicka, różnorodność i akceptacja w kontekście szkolnictwa wyższego, jak również okazją do przedstawienia możliwych zagrożeń ograniczających te wartości. Seria trzech wykładów organizowana w ramach seminarium będzie zwieńczona panelem dyskusyjnym, w którym wezmą udział zaproszeni prelegenci oraz specjaliści z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
