W dniu dzisiejszym Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki kompleksowej oceny jednostek naukowych, obejmującej lata 2013-2016. Z wielką satysfakcją informujemy, że Wydział Anglistyki uzyskał najlepszą z możliwych ocenę A+, a zatem znalazł się w ścisłym gronie wiodących jednostek naukowych w Polsce. Zawdzięczamy ten sukces determinacji i wysiłkowi wszystkich pracowników Wydziału zgodnie z mottem: NEVER COMPROMISE ON EXCELLENCE. Gratulacje dla wszystkich!
Co oznacza kategoria A+?
- badania na najwyższym poziomie
- prestiżowe publikacje naukowe
- otwarcie na świat
- międzynarodowa renoma
- najwyższa ocena wśród 34 polskich jednostek naukowych w dziedzinie nauk filologicznych
Kategoryzacja jednostek naukowych i jej znaczenie
Kompleksowej oceny jednostek naukowych (zwanej popularnie „parametryzacją”) dokonuje Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN) na podstawie ankiet przekazywanych przez podstawowe jednostki naukowe – głównie wydziały uczelni. Ankiety obejmują okres czterech lat. Zespoły ewaluacji KEJN oceniają osiągnięcia jednostek, przyznając im punkty w ramach następujących kryteriów:
I. osiągnięcia naukowe (w szczególności publikacje);
II. potencjał naukowy (uprawnienia do nadawania stopni naukowych, rozwój naukowy i mobilność kadry, udział we władzach stowarzyszeń naukowych i w zespołach ekspertów, aktywność w prowadzeniu projektów naukowych itp.);
III. materialne efekty działalności naukowej (efekty finansowe, zastosowania wyników badań);
IV. pozostałe efekty działalności naukowej (najważniejsze osiągnięcia świadczące o randze naukowej jednostki).
Jednostki naukowe porównywane są według specjalnego algorytmu w ramach grup wspólnej oceny (GWO), odpowiadających głównym obszarom badań. Ostateczne oceny KEJN są podstawą przyznania przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego następujących kategorii naukowych:
A+ (poziom wiodący);
A (poziom bardzo dobry);
B (poziom zadowalający z rekomendacją wzmocnienia działalności);
C (poziom niezadowalający).
Prestiżową kategorię A+ otrzymują nieliczne jednostki spośród tych, które spełniają wymagania kategorii A w ramach danej grupy wspólnej oceny, a ponadto wyróżniają się szczególnie wysokim poziomem badań naukowych. Wyłaniane są one na podstawie odrębnej oceny eksperckiej.
Uzyskana kategoria ma duży i bezpośredni wpływ na wysokość otrzymywanych przez jednostkę dotacji, czyli środków finansowych przeznaczonych na utrzymanie potencjału badawczego, rozwój młodej kadry i działalność dydaktyczną. Najwyższa kategoria naukowa jest ponadto świadectwem rangi jednostki jako ośrodka badawczego, a przez to umożliwia inicjatywę w tworzeniu konsorcjów ubiegających się o pozyskiwanie wysokich środków na ambitne badania naukowe.
W przyszłości z posiadaną kategorią związane mogą być na przykład uprawnienia do nadawania stopni naukowych. Również ranga i prestiż całej uczelni w coraz większym stopniu zależą od kategorii naukowych uzyskanych przez poszczególne wydziały. Szczególnie istotne jest to, ile wydziałów danej uczelni posiada kategorię A+ lub A i czy żadna jednostka nie uzyskała kategorii najniższej (C). Przygotowywane obecnie projekty reformy nauki stawiają pod tym względem wysokie wymagania uniwersytetom pragnącym się ubiegać o status „uczelni badawczej” w ramach konkursów otwierających dostęp do specjalnych strumieni finansowania badań naukowych.