Last updated by kprzemek on 2019-10-16. Originally submitted by tomash on 2010-10-29.
Ogólne zasady zaliczeń przedmiotów:
(Aktualizowane w maju 2018 r. zapisy zaznaczono na żółto)
1. Uczestnictwo we wszystkich ćwiczeniach, konwersatoriach i seminariach jest obowiązkowe. Uczestnictwo w wykładach na I roku studiów pierwszego stopnia jest obowiązkowe jeśli tak zdecyduje koordynator przedmiotu. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest uprzednie zaliczenie wszystkich komponentów danego modułu. Tak więc jeśli dany moduł składa się z konwersatoriów i wykładów, student jest zobowiązany zaliczyć obydwa te komponenty. Jeśli zajęcia z przedmiotu odbywają się zarówno w I jak i II semestrze danego roku akademickiego, a egzamin obejmuje materiał z obydwu semestrów, student musi zaliczyć obydwa semestry.
2. W przypadku, gdy student nie zostanie dopuszczony do egzaminu, otrzymuje ocenę niedostateczną z egzaminu.
3. O zasadach zaliczenia przedmiotu decyduje koordynator przedmiotu, lub, w przypadku, gdy dany przedmiot nie ma koordynatora – prowadzący. Podstawą do odmowy zaliczenia może być niewystarczające opanowanie materiału przez studenta, duża liczba opuszczonych zajęć (1/3 zajęć lub więcej) albo stwierdzenie plagiatu. Prowadzący przedstawia wyraźne zasady, na jakich student zalicza przedmiot. Jedynym uzasadnieniem nieobecności jest zwolnienie lekarskie, które powinno być przedstawione prowadzącemu zajęcia nie później niż w przeciągu 7 dni. Jeśli student przedstawi w terminie zwolnienie lekarskie, prowadzący powinien określić warunki nadrobienia materiału i uzyskania zaliczenia. Prowadzący może usprawiedliwić nieobecność w pojedynczych przypadkach losowych, wówczas wyznaczony zostaje termin na odrobienie materiału. Nieobecność (także usprawiedliwiona zwolnieniem lekarskim) na 1/3 (lub więcej) ćwiczeń, konwersatoriów lub seminariów w semestrze jest równoznaczna z brakiem zaliczenia z danego przedmiotu. Długotrwała lub nawracająca choroba jest podstawą do ubiegania się o urlop dziekański (§44 Regulaminu Studiów UAM).
4. W razie odmowy zaliczenia albo uzyskania oceny niedostatecznej z zajęć, dziekan ds. studiów stacjonarnych/niestacjonarnych może zezwolić na komisyjne zaliczenie przedmiotu/modułu. Student powinien wówczas złożyć wniosek o komisyjne zaliczenie przedmiotu/modułu z uzasadnieniem w przeciągu 7 dni od odmowy zaliczenia przedmiotu/modułu. Komisyjne zaliczenie przedmiotu nie jest możliwe w przypadku, kiedy student skorzystał z możliwości zaliczenia poprawkowego. Forma zaliczenia komisyjnego ustalana jest przez dziekana w porozumieniu z koordynatorem przedmiotu.
5. W przypadku, gdy zajęcia z danego przedmiotu odbywają się zarówno w I jak i II semestrze danego roku akademickiego, a egzamin obejmuje materiał z obu tych semestrów, brak zaliczenia z I semestru uniemożliwia studentowi otrzymanie zaliczenia z II semestru. Jeśli student nie zaliczy zajęć z I semestru i/lub II semestru (a więc nie przystąpi do egzaminu), może wnioskować o powtarzanie przedmiotu, pod warunkiem jednak, że spełnia inne wymagania określone w punktach 14 i 15. W przypadku egzaminu z PNJ na studiach niestacjonarnych, konieczne jest uprzednie zaliczenie PNJ z niższego roku, aby przystąpić do egzaminu na roku wyższym. Terminy egzaminów ustalone są w taki sposób, żeby umożliwić studentom przystąpienie najpierw do egzaminu na roku niższym.
6. W przypadku przeniesienia z innej uczelni/kierunku już po rozpoczęciu zajęć, nieobecności na zajęciach przed przeniesieniem nie będą brane pod uwagę, co nie zwalnia studenta z obowiązku nadrobienia zaległości i zaliczenia materiału omawianego na opuszczonych zajęciach.
7. O zaliczeniu modułu (przedmiotu) uzyskanego w ramach studiów na innej uczelni lub innym kierunku decyduje dziekan.
8. Jeżeli w wyznaczonym terminie student nie przystąpi do egzaminu bez uzasadnionej przyczyny, otrzymuje ocenę niedostateczną.
9. Studentowi przysługuje prawo do jednokrotnego egzaminu poprawkowego. Ostatecznym terminem uzyskania wpisu jest 31 marca (w semestrze zimowym) oraz 30 września (w semestrze letnim oraz gdy okresem rozliczeniowym jest rok studiów). W przypadku, gdy student nie uzyska oceny pozytywnej z danego modułu (przedmiotu) w wyznaczonym powyżej terminie, może wnioskować o zgodę na powtarzanie przedmiotu.
10. Zwolnienie lekarskie, które usprawiedliwia nieobecność na egzaminie, powinno być dostarczone prowadzącemu egzamin nie później niż w przeciągu 7 dni od egzaminu.
11. W przypadku zakwestionowania prawidłowości przebiegu egzaminu, na wniosek studenta złożony wraz z uzasadnieniem w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników egzaminu, dziekan może zarządzić egzamin komisyjny.
12. Indywidualna organizacja studiów uprawnia do ustalenia z prowadzącymi warunków i terminów zaliczeń i egzaminów, ale w granicach danego roku akademickiego. Nie zwalnia ona z uczęszczania na zajęcia z wybraną grupą (studia dzienne) lub szczegółowego ustalenia z wykładowcą (na początku roku akademickiego) zasad, na jakich student otrzyma zaliczenie (studia zaoczne).
13. Wyniki zaliczeń i egzaminów są ogłaszane poprzez wpis w systemie USOS. O ocenie z zaliczeń i egzaminów ustnych student jest powiadamiany natychmiast po zakończeniu zaliczenia/egzaminu, a ocena powinna być wprowadzona do USOS w ciągu trzech dni roboczych od zaliczenie/egzaminu. Oceny z zaliczeń i egzaminów pisemnych powinny być wprowadzone nie później niż w przeciągu 7 dni od daty egzaminu/zaliczenia. Wszystkie oceny powinny być wprowadzone do USOS nie później niż do 31 marca w semestrze zimowym i do 30 września w semestrze letnim oraz w przypadku, gdy okresem rozliczeniowym jest rok studiów. Oceny z zaliczeń powinny być wprowadzone do systemu USOS nie później niż trzy dni robocze przed wyznaczonym terminem egzaminu z tego przedmiotu. W wyjątkowych przypadkach dziekan może przesunąć terminy wprowadzania ocen do systemu USOS.
14. W przypadku, gdy student I lub II roku nie uzyska oceny pozytywnej z danego modułu ani w pierwszym terminie, ani w terminie poprawkowym, może wnioskować o powtarzanie modułu z jednoczesną kontynuacją studiów na roku wyższym. Jeśli student III roku nie uzyska oceny pozytywnej ani w pierwszym ani w drugim terminie, może wnioskować o powtarzanie modułu bez kontynuacji na roku wyższym. W każdym przypadku dziekan może wyrazić zgodę na powtarzanie najwyżej trzech modułów. Wyjątkiem są moduły PNJ, Culture-oriented English Practice (na kierunku English Studies: Literature and Culture) oraz Academically-oriented English Practice (na kierunku English Linguistics: Theories, Interfaces, Technologies), które mogą być jedynymi powtarzanymi modułami w danym roku akademickim.
W przypadku specjalności filologia angielsko-chińska, student może powtarzać tylko jeden z przedmiotów PNJ (PNJCh lub PNJA).
15. Student jest zobowiązany do uczęszczania na zajęcia z powtarzanego modułu i zaliczania go na takich samych zasadach jakie obowiązują studentów, którzy po raz pierwszy uczestniczą w zajęciach. Na studiach niestacjonarnych, jeśli uczestnictwo w zajęciach jest niemożliwe ze względów organizacyjnych (nakładające się godziny zajęć), konieczne jest ustalenie zasad zaliczenia modułu z prowadzącym.
16. W przypadkach nierozstrzygniętych tą uchwałą, obowiązują stosowne zapisy Regulaminu Studiów UAM.
Provisions of the above Resolution
(May 2018 updates are highlighted)
1. Attending all classes and seminars is mandatory. Attending 1 BA lectures is mandatory should the course coordinator so decide. In order to be admitted to an examination, a student needs to pass all the components of a given module. Thus, if a module consists of classes and lectures, a student is obliged to pass both components. In the event that a course takes place in both the winter and summer semester of a given academic year and the examination covers the material from both semesters, a student needs to pass the courses in both semesters.
2. If a student is not admitted to an examination, they receive a failing grade.
3. Course credit regulations are determined by the course coordinator, or – if there is no coordinator for the course – by the course instructor. Students may be refused to be given a credit if they have not sufficiently mastered the course content, have not attended the required number of classes (they have skipped 1/3 classes and more), or if they have been found to commit plagiarism. Instructors must inform students of credit requirements in a clear manner. Students are allowed to skip a class only when they have a doctor’s certificate. The doctor’s certificate shall be submitted by the student to the instructor within 7 days. If a student submits the doctor’s certificate in due time, the instructor shall inform the student of how to make up for the absence in order to be given a credit. The instructor may excuse a student’s absence in individual cases under exceptional circumstances, in which case a deadline for making up for the absence is set. Failure to attend 1/3 (and more) classes and seminars in a semester (including absences excused by means of a doctor’s certificate) results in failing the course. In the event of a long-term, chronic illness students may apply for a leave of absence (“urlop dziekański”, §44 of the AMU Study Regulations).
4. If a student has been refused a credit or has received a failing grade, the Deputy Dean for full-time studies/Deputy Dean for part-time and post-graduate studies may allow the student to be reassessed before a board ("komisyjne zaliczenie przedmiotu/modułu"). In such a case, the student shall submit a request, accompanied by an appropriate statement of reasons, to be reassessed before a board within 7 days from the instructor's refusal to give a credit for the course/module. Reassessment before a board is not allowed when a student has attempted to complete a course/module in the make-up session. The form of assessment before a board is determined by the Dean in consultation with the course coordinator.
5. In the event that a course takes place in both the winter and summer semester of a given academic year and the examination covers the material from both semesters, failure to complete the winter semester means that a student is not allowed to pass the course in the summer semester. If a student fails a course in the winter and/or summer semester (and thus, does not take the exam), they may apply to retake the course on the condition that they meet the requirements laid down in points 14 and 15. In the case of the foreign language exam (“PNJ”) in part-time studies, a student must first pass the foreign language exam from the previous year in order to be admitted to the next year’s foreign language exam. The dates of exams are set in such a way that it is possible for students to take the foreign language exam from the previous year before taking the next year’s exam.
6. In the event of a student’s transfer from another university/field of study after the academic year has already started, absences before the transfer will not be taken into consideration. Nevertheless, this does not remove the obligation of the student to make up for the absence and the content of the class they skipped.
7. The Dean shall decide whether to credit a student for completion of a module (course) which was taken at another university/field of study.
8. If a student does not take an exam within the designated time period without due cause, they will receive a failing grade.
9. Students are allowed one make-up exam. The deadline for course credit is 31 March (in the winter semester) or 30 September (in the summer semester, or when the credit is assigned for the entire academic year). In the event that a student fails to complete a module (course) within the designated time period, they may apply to retake the course.
10. A doctor’s certificate justifying a student’s absence at an exam must be submitted to the examiner within 7 days from the date when the exam was held.
11. In the event that a student raises objections about the form or conduct of an examination, the Dean may decide to hold an exam before a board, upon the student’s request accompanied by an appropriate statement of reasons submitted within 7 days from the date when the exam results were announced.
12. An individual course of studies (“indywidualna organizacja studiów”) gives a student the right to agree upon the course credit requirements and dates of course tests/exams with the instructor. However, the dates shall not exceed a given academic year. An individual course of studies does not free a student from the obligation to attend classes with a selected group (full-time studies) or to agree upon (at the beginning of the academic year) the course credit requirements with the instructor (part-time studies).
13. Course grades and exam results are announced by entering grades into the electronic USOS system. Students are notified of their grades for oral tests/exams right after the test/exam, and the grades must be entered into the USOS system within 3 working days of the date of the oral test/exam. Grades for final written tests and written exams must be entered into the USOS system within 7 days of the date of the test/exam. All grades must be entered into the USOS system no later than on 31 March (in the winter semester) or 30 September (in the summer semester, or when the credit is assigned for the entire academic year). Course grades must be entered into the USOS system no later than 3 working days before the course exam is held. In justified cases, the Dean is allowed to amend the deadlines for entering grades in USOS.
14. In the event that a first- or second-year student does not complete a given module in the regular and make-up session, they may apply to retake a course, while at the same time continuing studies in the next year. In the event that a third-year student does not complete a given module in the regular and make-up session, they may apply to retake a course with no continuation of the studies in the next year. In each case, the Dean may allow a student to retake up to three modules. This rule does not apply to foreign language courses (“PNJ”), Culture-oriented English Practice (Major: English Studies: Literature and Culture), and Academically-oriented English Practice (Major: English Linguistics: Theories, Interfaces, Technologies), in which case it is the only module that can be retaken in a given academic year.
In the case of English and Chinese studies, students are entitled to retake only one foreign language course (either Practical English or Practical Chinese).
15. When retaking a course, students are obliged to attend classes. Credit requirements for students retaking a course are the same as for students who are taking the course for the first time. For part-time studies, in the event that a student is not able to attend classes for organisational reasons (courses scheduled at overlapping times), credit requirements must be agreed upon with the course instructor.
16. For issues not governed by this Resolution, the provisions of the AMU Study Regulations shall be applicable.