Last updated by kprzemek on 2022-01-17. Originally submitted by tomash on 2010-10-29.
Zob. także / See also:
Ogólne zasady zaliczeń przedmiotów na WA:
(Załącznik nr 1 do uchwały nr 5/2021/2022/RP Rady Programowej grupy kierunków studiów: filologia angielska; English Studies: Literature and Culture; English Linguistics: Theories, Interfaces, Technologies, studia niderlandystyczne i filologia angielsko-celtycka Wydziału Anglistyki, UAM w Poznaniu z dnia 3 grudnia 2021.)
1. Uczestnictwo we wszystkich ćwiczeniach, konwersatoriach i seminariach jest obowiązkowe. Uczestnictwo w wykładach na I roku studiów pierwszego stopnia jest obowiązkowe, jeśli tak zdecyduje koordynator przedmiotu.
2. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest uprzednie zaliczenie wymaganych komponentów danego przedmiotu. Jeśli zajęcia z przedmiotu odbywają się zarówno w I jak i II semestrze danego roku akademickiego, a egzamin obejmuje materiał z obydwu semestrów, student musi zaliczyć obydwa semestry.
3. W przypadku, gdy student/tka nie zostanie dopuszczony do egzaminu, otrzymuje ocenę niedostateczną z egzaminu.
4. O zasadach zaliczenia przedmiotu decyduje koordynator przedmiotu lub – w przypadku gdy dany przedmiot nie ma koordynatora – prowadzący. Podstawą do odmowy zaliczenia jest niewystarczające opanowanie materiału przez studenta, duża liczba opuszczonych zajęć (1/3 zajęć lub więcej) albo stwierdzenie plagiatu. Prowadzący przedstawia wyraźne zasady, na jakich student zalicza przedmiot. Usprawiedliwieniem nieobecności jest zwolnienie lekarskie, które powinno być przedstawione prowadzącemu zajęcia nie później niż w przeciągu 7 dni roboczych. Prowadzący może usprawiedliwić nieobecność w pojedynczych przypadkach losowych. Prowadzący określa warunki i termin odrobienia materiału. Nieobecność (także usprawiedliwiona zwolnieniem lekarskim) na 1/3 (lub więcej) ćwiczeń, konwersatoriów lub seminariów w semestrze jest podstawą do odmowy zaliczenia z danego przedmiotu. Długotrwała lub nawracająca choroba jest podstawą do ubiegania się o urlop.
5. W razie odmowy zaliczenia albo uzyskania oceny niedostatecznej z zajęć, dziekan ds. studenckich może zezwolić na komisyjne zaliczenie przedmiotu zgodnie z § 31 i § 32 Regulaminu studiów. Student może wówczas złożyć wniosek o komisyjne zaliczenie przedmiotu z uzasadnieniem w przeciągu 7 dni od odmowy zaliczenia zajęć lub wpisania oceny niedostatecznej w USOS.
6. W przypadku gdy zajęcia z danego przedmiotu odbywają się zarówno w I jak i w II semestrze danego roku akademickiego, a egzamin obejmuje materiał z obu tych semestrów, brak zaliczenia z I semestru uniemożliwia studentowi otrzymanie zaliczenia z II semestru. Jeśli student nie zaliczy zajęć z I semestru i/lub II semestru (a więc nie przystąpi do egzaminu), może wnioskować o powtarzanie przedmiotu, pod warunkiem jednak, że spełnia inne wymagania określone w punktach 14 i 15. W przypadku przeniesienia z innej uczelni/kierunku już po rozpoczęciu zajęć, nieobecności na zajęciach przed przeniesieniem nie będą brane pod uwagę, co nie zwalnia studenta z obowiązku nadrobienia zaległości i zaliczenia materiału omawianego na opuszczonych zajęciach.
7. O zaliczeniu przedmiotu uzyskanego w ramach studiów na innej uczelni lub innym kierunku decyduje dziekan.
8. Jeżeli w wyznaczonym terminie student nie przystąpi do egzaminu bez uzasadnionej przyczyny, otrzymuje ocenę niedostateczną.
9. Studentowi przysługuje prawo do jednokrotnego egzaminu poprawkowego. Ostatecznym terminem uzyskania wpisu jest 31 marca (w semestrze zimowym) oraz 30 września (w semestrze letnim oraz gdy okresem rozliczeniowym jest rok studiów). W przypadku, gdy student nie uzyska oceny pozytywnej z danego przedmiotu w wyznaczonym powyżej terminie, może wnioskować do Dziekana o powtarzanie przedmiotu.
10. § 23 Regulaminu studiów mówi:
„1. W przypadku, gdy student nie przystąpi do egzaminu lub zaliczenia w ustalonym terminie bez usprawiedliwionej przyczyny, egzaminator lub prowadzący zajęcia wpisuje ocenę niedostateczną (per absentiam). Wobec braku takiego wpisu do końca roku akademickiego, wskazaną ocenę wpisuje dziekan.
2. Usprawiedliwienie powinno być dostarczone przed terminem rozpoczęcia egzaminu. Student może przedstawić usprawiedliwienie drogą elektroniczną.”
11. W przypadku zakwestionowania prawidłowości przebiegu egzaminu, na wniosek studenta złożony wraz z uzasadnieniem w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników egzaminu, dziekan może zarządzić egzamin komisyjny (por. § 33 Regulaminu studiów).
12. Indywidualna organizacja studiów uprawnia studenta do uczestnictwa w zajęciach oraz zaliczania zajęć na warunkach i w terminach uzgodnionych indywidualnie z prowadzącymi zajęcia w granicach danego roku akademickiego, jak również może uprawniać do nieuczestniczenia w części zajęć, co jednak nie zwalnia studenta z obowiązku ich zaliczenia (por. § 13 Regulaminu studiów).
13. „Oceny z egzaminu lub zaliczenia pisemnego są wprowadzane do systemu USOS niezwłocznie po ocenieniu prac pisemnych, jednak nie później niż w ciągu 14 dni od daty jego przeprowadzenia.” (§ 30a, ust. 3 Regulaminu studiów)
W wyjątkowych przypadkach, na wniosek studenta pierwszego lub drugiego roku studiów pierwszego stopnia oraz studenta pierwszego roku studiów drugiego stopnia, Dziekan może przedłużyć sesję egzaminacyjną. Przedłużenie sesji nie oznacza większej niż regulaminowa liczby podejść do zaliczeń/egzaminów z danego przedmiotu.
14. W przypadku gdy student I lub II roku pierwszego stopnia lub student I roku studiów drugiego stopnia nie uzyska oceny pozytywnej z danego przedmiotu ani w pierwszym terminie, ani w terminie poprawkowym, może wnioskować o powtarzanie przedmiotu z jednoczesną kontynuacją studiów na roku wyższym. W każdym przypadku dziekan może wyrazić zgodę na powtarzanie z jednoczesną kontynuacją najwyżej trzech przedmiotów. Wyjątkiem są przedmioty PNJ, Culture-oriented English Practice (na kierunku English Studies) oraz Academically-oriented English Practice (na kierunku English Linguistics: Theories, Interfaces, Technologies), które nie mogą być powtarzane z jednoczesną kontynuacją studiów na roku wyższym. Warunki powtarzania przedmiotów PNJ regulują Uchwały: nr 4/2019/2020/RP z dn. 25.09.2020 oraz nr 1/2020/2021/RP z dn. 6.11.2020.
Student jest zobowiązany do uczęszczania na zajęcia z powtarzanego przedmiotu i zaliczania go na takich samych zasadach jakie obowiązują studentów, którzy po raz pierwszy uczestniczą w zajęciach. Jeśli pełne uczestnictwo w zajęciach jest niemożliwe ze względów organizacyjnych (nakładające się godziny zajęć), konieczne jest złożenie wniosku o IOS.
15. Jeśli student III roku studiów pierwszego stopnia lub II roku studiów drugiego stopnia nie uzyska oceny pozytywnej ani w pierwszym ani w drugim terminie, zostaje skreślony z listy studentów. Student może złożyć wniosek o wznowienie na studiach stacjonarnych (o ile to jest pierwsze wznowienie studenta) lub na studiach niestacjonarnych.