Last updated by saga on 2020-09-27. Originally submitted by saga on 2014-06-15.
Do kogo kierować wnioski o zwolnienie z opłat?
Wnioski studentów kierowane do prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. dr hab. Joanny Wójcik o zwolnienie z opłaty za studia niestacjonarne, opłaty za powtarzanie przedmiotu (przedmiotów) muszą zostać zaopiniowane przez odpowiedniego prodziekana.
Jakie warunki muszę spełnić, aby przystąpić do egzaminu z danego przedmiotu?
Aby przystąpić do egzaminu z danego przedmiotu, konieczne jest uzyskanie zaliczeń z ćwiczeń/konwersatoriów z tego przedmiotu za semestr zimowy i letni lub za rok, jeśłi przedmiot rozliczany jest rocznie. Jeśli przedmiot składa się z kilku komponentów (np. PNJA), konieczne jest uzyskanie wpisów ze wszystkich tych komponentów.
Czy mogę przystąpić do egzaminu poprawkowego jeśli nie uzyskam wpisu za ćwiczenia/ konwersatoria z danego przedmiotu?
Jeśli student nie przystąpi do egzaminu w pierwszym terminie ze względu na brak pozytywnej oceny z ćwiczeń/konwersatoriów, otrzymuje ocenę niedostateczną za egzamin. Może on przystąpić do egzaminu poprawkowego pod warunkiem, że najpierw uzyska zaliczenia z ćwiczeń/ konwersatoriów z tego przedmiotu w sesji poprawkowej.
Czy mogę przystąpić do egzaminu z PNJA na roku wyższym, jeżeli nie zaliczyłem warunku z poprzedniego roku?
Nie, konieczne jest najpierw zaliczenie PNJA z niższego roku, aby przystąpić do egzaminu na roku wyższym. Terminy egzaminów ustalone są w taki sposób, żeby umożliwić studentom przystąpienie najpierw do egzaminu na roku niższym.
Co się stanie jeśli będę nieobecny na zaliczeniu z przedmiotu?
Nieobecność na zaliczeniu bez uzasadnionej i udokumentowanej przyczyny (choroba poświadczona zwolnieniem lekarskim lub udokumentowany poważny przypadek losowy) oznacza, że student otrzymuje ocenę niedostateczną z zaliczenia. Jeśli zaliczenie nie odbywa się na zasadzie ciągłej ewaluacji, prowadzący wyznacza termin zaliczenia poprawkowego. Jest to ostateczny termin zaliczenia przedmiotu.
Co się stanie jeśli będę nieobecny na egzaminie?
Nieobecność na egzaminie bez uzasadnionej i udokumentowanej przyczyny oznacza, że student otrzymuje ocenę niedostateczną z egzaminu. Student może przystąpić do egzaminu w sesji poprawkowej (oczywiście jeśli spełnione są pozostałe warunki - zaliczenia z ćwiczeń/konwersatoriów z tego przedmiotu).
Jeżeli jednak istnieje uzasadniona i udokumnetowana przyczyna nieobecności, wówczas student przystępuje do egzaminu w sesji poprawkowej, wraz ze studentami, którzy nie zdali egzaminu za pierwszym razem, przy czym jest to dla niego pierwszy termin.
Do kiedy muszę uzyskac wpisy z przedmiotów?
Wszystkie wpisy z przedmiotów z pierwszego semestru muszą być uzupełnione w systemie USOS najpóźniej do 31 marca, a za semestr zimowy do 30 września danego roku akademickiego. Po tym terminie system USOS uniemożliwia wpis ocen. Wyjątkiem są osoby, które uzyskały wcześniej zgodę na przedłużenie sesji egzaminacyjnej. Wówczas termin wpisywania ocen zostaje odpowiednio wydłużony.
Co mogę zrobić jeśli nie zdam egzaminu albo nie otrzymam zaliczenia z przedmiotu ani w pierwszym ani w drugim terminie?
W takim przypadku student może złożyc wniosek o zaliczanie przedmiotu w kolejnym roku akademickim z jednoczesną kontynuacją na rok wyższym (tzw. "warunek"). Podanie należy złożyć w dziekanacie w terminie do 14 dni od zakończenia semestru. Podanie zostanie rozpatrzone pozytywnie tylko jeśli liczba niezaliczonych przedmiotów nie przekroczy trzech. Wyjątkiem jest przedmiot PNJA: w takim przypadku może to być jedyny niezaliczony przedmiot.
Czy w przypadku gdy otrzymałem zgodę na powtarzenie przedmiotu z jednoczesną kontynuacją na roku wyższym ("warunek") mogę przystąpić tylko do egzaminu, jeśli w poprzednim roku otrzymałem zalicznia z ćwiczeń/konwersatoriów?
Nie. Zgodnie z regulaminem nie zaliczony przedmiot musi być powtórzony w pełnym wymiarze, a więc student musi uczęszczać na zajęcia i uzyskać wszystkie wymagane wpisy. Jeśli uczestnictwo w zajęciach jest niemożliwe (np. ze względu na pokrywające się zajęcia), wówczas student moze wnioskować o indywidualną organizację studiów i ustalić na początku roku z prowadzącymi zasady na jakich zaliczy ćwiczenia/konwersatoria. Dopiero po uzyskaniu zaliczeń student może przystąpic do egzaminu. W przypadku PNJA konieczne jest uzyskanie zaliczeń ze wszystkich komponentów.
Czy wykłady są obowiązkowe?
Wykłady są obowiązkowe dla studentów I roku studiów licencjackich. Zasady usprawiedliwiania nieobecności i ich odrabiania są ustalane przez poszczególnych wykładowców.