Submitted by grzegorz on 13 January, 2022 - 17:00.
13 stycznia 2022 roku odbędzie się spotkanie online z autorką książki pt. „Nianiek, ministra i japonki” :: W publikacji znajdziemy odpowiedzi z perspektywy lingwistyki płci :: Autorka wykorzystuje do tego bieżące materiały prasowe i internetowe, a także wyniki własnych badań empirycznych, i w przystępny sposób ukazuje fascynujące relacje między językiem i płcią.:: Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00 na YouTube. Link do wydarzenia: https://youtu.be/kHKRYOXbo94
13 stycznia 2022 roku odbędzie się spotkanie online z autorką książki pt. Nianiek, ministra i japonki.
Książka próbuje odpowiedzieć m.in. na pytania:
Jak nazwać kobietę, która wykonuje zawód szewca, stolarza czy kierowcy?
Czy na członkinię rządu powinniśmy mówić ministra, ministerka czy pani minister?
Jak określić mężczyznę, który opiekuje się dziećmi – niania, niań czy nianiek?
Dlaczego Finka, Brukselka i Japonki to nazwy mieszkanek Finlandii, Brukseli i Japonii, ale też – pisane małą literą – określenia noża, warzywa i klapek, a Fin, Brukselczyk i Japończyk mają tylko znaczenie męskich mieszkańców wymienionych miejsc?
W publikacji znajdziemy odpowiedzi z perspektywy lingwistyki płci. Autorka wykorzystuje do tego bieżące materiały prasowe i internetowe, a także wyniki własnych badań empirycznych, i w przystępny sposób ukazuje fascynujące relacje między językiem i płcią.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00 na YouTube.
Link do wydarzenia: https://youtu.be/kHKRYOXbo94
Już teraz, ale i podczas spotkania można przesyłać pytania do autorki, które związane są z zagadnieniami poruszanymi w książce.
Adres mailowy: cbk@amu.edu.pl
Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk, prorektorka ds. nauki, kierująca Szkołą Nauk o Języku i Literaturze.
Źródło i dalsze informacje: https://amu.edu.pl/wiadomosci/events/panem-sytuacji-jest-pandemia.-o-jezykowej-nierownosci-plci-we-wspolczesnej-polszczyznie-i-jej-konsekwencjach