Last updated by kprzemek on 2019-11-13. Originally submitted by tomski on 2019-11-10.
W dniu 26 października z inicjatywy Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) w Poznaniu oraz Centrum Otwartego we współpracy z Grupą MTP, Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu oraz Wydziałem Anglistyki UAM został zorganizowany spacer architektoniczny po dwóch byłych pałacach-pawilonach Powszechnej Wystawy Krajowej (PeWuKa) z roku 1929: Pałacu Rządowym (obecnie Collegium Heliodori Święcicki UAM) oraz Pałacu Sztuki (obecnie Collegium Anatomicum UMP). Spacer był jednym z wydarzeń festiwalu Nowy Plan poświęconego architekturze i sztuce modernistycznej, obchodzonego w dziewięćdziesiątą rocznicę PeWuKi.
Spacer architektoniczny, w którym wzięli udział prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk, Prorektorka UAM kierująca Szkołą Nauk o Języku i Literaturze, Dziekana Wydziału Anglistyki prof. Joanna Pawelczyk, pracownicy WA oraz zainteresowani mieszkańcy Poznania poprowadziła historyczka sztuki p. mgr Ewa Sumelka z Muzeum Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, współautorka albumu Wspólna pasja od wieku. 100 lat Uniwersytetu Poznańskiego. Spacer rozpoczął się pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki przy ul. Grunwaldzkiej. Przewodniczka opowiedziała po krótce historię wystawy i roli, która odegrała w krajobrazie miejskim Poznania, oraz historię budynków Coll. Heliodori i Coll. Anatomicum, które zostały zaadoptowane na cele PeWuKa w 1929 roku. Następnie uczestnicy spaceru przeszli do gmachu Collegium Heliodori, gdzie zostali oficjalnie powitani przez Prorektorkę, prof. Katarzynę Dziubalską-Kołaczyk, która opowiedziała o współczesnej siedzibie Wydziału Anglistyki oraz innych jednostek UAM oraz przeprowadzanych pracach modernizacyjnych. Uczestnicy udali się następnie do modernizowanej Auli oraz Sali Górnej, w której w trakcie Powszechnej Wystawy Krajowej mieściło się przedstawicielstwo ministerstw Rządu RP i która pełniła rolę reprezentacyjną jaką było goszczenie zagranicznych delegacji. Uczestnicy następnie przeszli na tył budynku i skierowali się do Collegium Anatomicum UMP, w którym w czasie PeWuKi wystawiano dzieła sztuki polskich twórców. Spacer zakończył się bogato ilustrowaną prezentacją multimedialną dotyczącą historii obu budynków oraz wystawy krajowej w Sali Wykładowej im. Stefana Różyckiego Coll. Anatomicum. Podczas całego spaceru uczestnicy mieli unikalną okazję do zapoznania się z materiałami i zdjęciami archiwalnymi przestrzeni wystawienniczych PeWuKi oraz porównania ich z wyglądem współczesnych pomieszczeń w obu budynkach.
Zapraszamy do zapoznania się z dwiema galeriami zdjęć ze spaceru autorstwa p. mgr Marty Szyszki z Katedry Histologii i Embriologii UMP oraz p. Magdaleny Wypusz ze Stowarzyszenia Architektów Polskich w Poznaniu.




