Last updated by kprzemek on 2019-04-18. Originally submitted by kprzemek on 2019-04-14.
W dniu 11 kwietnia 2019 roku odbyło się uroczyste otwarcie siedziby Bilingualism Matters @Poznań, znajdującej się przy ul. Święty Marcin 78 w Poznaniu.
BM@Poznań to centrum badawczo-informacyjne działające od września 2018 roku przy Wydziale Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i jeden z 23 międzynarodowych oddziałów centrum Bilingualism Matters znajdującego się na Uniwersytecie Edynburskim.
To ważne dla badań naukowych nad dwu- i wielojęzycznością wydarzenie zgromadziło liczne grono dostojnych gości. Obecni byli m.in. wicekanclerz uczelni, Marek Sobczak, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Migrant Info Point, Rady Miasta Poznania, dyrektorka Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu Ewa Superczyńska, dyrektorzy oraz dydaktycy reprezentujący wielkopolskie szkoły, a także przedstawiciele lokalnych i uniwersyteckich mediów.
Uroczystość rozpoczęło symboliczne przecięcie wstęgi przez Dyrektorkę Centrum, Dziekanę Wydziału Anglistyki UAM prof. dr hab. Katarzynę Dziubalską-Kołaczyk oraz Prorektorkę UAM, prof. dr hab. Beatę Mikołajczyk. Następnie w krótkim przemówieniu Pani Dziekan wyraziła radość z otwarcia biura centrum badawczego i informacyjnego, nakreśliła jego misję i podziękowała całemu zespołowi Centrum za dotychczasowe zaangażowanie i pracę. Pani Prorektor podkreśliła doniosłość działań badawczych Centrum, szczególnie w momencie, kiedy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza stara się o uzyskanie statusu uniwersytetu badawczego. Prof. Mikołajczak podkreśliła także wagę dzielenia się rezultatami prowadzonych w placówce badań naukowych z osobami zainteresowanymi – pedagogami, rodzicami chcącymi wychować dzieci dwujęzyczne i uczestnikom edukacji dwujęzycznej.
Zastępczyni dyrektorki Centrum, prof. dr hab. Magdalena Wrembel oraz poszczególni członkowie zespołu badawczego przedstawili następnie pierwsze działania popularyzujące kwestie dwu- i wielojęzyczności, związane np. z nabywaniem akcentu języka obcego, wpływem nauki języków na kreatywność czy wrażliwość emocjonalną.
W ramach swojej działalności, Bilingualism Matters @Poznań prężnie współpracuje z takimi podmiotami jak, między innymi, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli (ODN) w Poznaniu czy też Migrant Info Point (MIP). Co więcej, o wiedzy na temat dwu- i wielojęzyczności członkowie i członkinie oddziału dzielą się z lokalną społecznością wygłaszając liczne wykłady oraz prowadząc warsztaty zarówno dla uczniów jak i nauczycieli z wielkopolskich szkół.
W nowo otwartej siedzibie BM@Poznań przeprowadzane będą regularne warsztaty oraz wykłady mające na celu szerzenie wiedzy na temat dwu/wielojęzyczności i wielokulturowości wśród lokalnych społeczności. Oddział będzie również oferował konsultacje ze specjalistami: logopedami, psychologami, edukatorami oraz naukowcami, tym samym umożliwiając przestrzeń do szerokiej dyskusji na temat dwu/wielojęzyczności.
Serdecznie gratulujemy Dyrektorce BM@Poznań i całemu Zespołowi i życzymy satysfakcji zarówno z prowadzonych badań, jak i ich szerokiej popularyzacji w społeczeństwie.
Galeria zdjęć z otwarcia siedziby: http://wa.amu.edu.pl/galleries/otwarcie_bm/

Informacje o nadchodzących wydarzeniach organizowanych przez Bilingualism Matters @Poznań będą dostępne na:
Kontakt mailowy: bm@wa.amu.edu.pl
