Badania z naszego Uniwersytetu najważniejszym wynalazkiem 25-lecia
Zapraszamy do głosowania
Do 3 czerwca trwa głosowanie w internetowym plebiscycie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na najważniejszy wynalazek 25-lecia. Innowacyjne badania chemiczne wdrażane w przemyśle, które od lat prowadzi Bogdan Marciniec , profesor dr hab. na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Dyrektor Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT) Fundacji UAM, mają szanse na zdobycie tego tytułu.
Ideą prac badawczych oraz działalności pozanaukowej prof. Bogdana Marcińca, wybitnego naukowca specjalizującego się w dziedzinie chemii, jest wdrożenie najwyższych standardów współpracy nauki z przemysłem.
Najważniejszy wynalazek…
Badania prof. Marcińca nad wytwarzaniem materiałów krzemoorganicznych o znaczeniu przemysłowym znalazły się wśród 25 najważniejszych wynalazków ostatniego ćwierćwiecza w plebiscycie „Nauka to wolność”. Jest on częścią obchodów 25-lecia demokracji w Polsce.
Już samo włączenie tych badań do plebiscytu jest dużym wyróżnieniem, jednak dzięki głosom internautów, ta szczególna inicjatywa ma szanse na
tytuł „Najważniejszego wynalazku ostatniego 25-lecia”. Głosowanie odbywa się za pośrednictwem strony:
Zapraszamy wszystkich do oddania swojego głosu do 3 czerwca – na głosujących czekają nagrody.
…to praktyczny wynalazek
Odkrycie nowych reakcji katalitycznych na styku chemii nieorganicznej i organicznej, a zwłaszcza reakcji związków krzemu, jakich dokonał prof. Marciniec, pozwala na rozwój nanomateriałów niezbędnych w nowoczesnych urządzeniach, przemyśle, medycynie i rolnictwie. Jednak tym, co odróżnia te badania od innych, równie ważnych, jest ich wdrożenie do praktyki przemysłowej.
Klucz do rozwoju gospodarki
Wysokie standardy współpracy nauki z praktyką gospodarczą są kluczowe dla rozwoju kraju i regionu. Właśnie w Poznaniu wdrażane są światowe rozwiązania na tym polu, a ich patronem jest prof. Marciniec, inicjator powstania pierwszego w Polsce Parku Naukowo-Technologicznego oraz pomysłodawca i koordynator zbudowanego w Poznaniu Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii – Materiały i Biomateriały, finansowanego z funduszy UE. Podstawą działalności tych instytucji jest multidyscyplinarny charakter odkryć naukowych w obszarze nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych prowadzących do opracowania nowoczesnych technologii.
Funkcjonowanie tych ośrodków zapewnia właściwą relację Nauka (Invention)– Innowacje (Innovation). Pierwszy element koncentruje się w uczelniach i instytutach badawczych, a drugi w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym Fundacji UAM. Takie rozwiązanie zapewnia efektywny transfer wiedzy do praktyki gospodarczej.
Bogdan Marciniec – profesor dr hab. na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, rektor tej uczelni (1988-1990) – wybitny uczony, chemik, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauki i The European Academy of Arts, Sciences and Humanities w Paryżu, doktor honoris causa Politechniki Łódzkiej (2013). Utworzył Fundację UAM (1990), (prezes od 2001 r.) oraz pierwszy w Polsce Park Naukowo-Technologiczny w Poznaniu (1995), którego jest dyrektorem. Należy do światowej rangi specjalistów w zakresie chemii krzemu i katalizy metaloorganicznej, współtwórca nowej subdyscypliny naukowej - katalizy metalonieorganicznej. Autor ponad 390 publikacji, w tym 15 książek, 170 patentów i zgłoszeń patentowych oraz ponad 40 technologii przemysłowych, z których 17 wdrożono w PIW „UNISIL” – pierwszym uniwersyteckim spin-off w Tarnowie-Mościcach założonym w 1989 przez Prof. Marcińca. Uhonorowany m.in. nagrodami Premiera (2001), Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (Polski Nobel, 2009) w obszarze nauk technicznych, Perłą Honorową w dziedzinie nauki przyznana przez „Polish Market” (2009).