Last updated by admin on 2020-10-23. Originally submitted by tomski on 2019-05-20.
W dniu 14 maja 2019 roku odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Neuronauki Języka przy Wydziale Anglistyki. Laboratorium obecnie znajduje się w budynku Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii (WCZT), przy ul. Uniwersytetu Poznańskiego 10 w Poznaniu. Laboratorium Neuronauki Języka to miejsce, w którym procesy przetwarzania języka bada się przy pomocy elektroencefalografu. Wykorzystanie elektroencefalografii (EEG) w badaniach nad językiem daje możliwość rejestracji bioelektrycznej aktywności mózgu w czasie kiedy uczestnicy badań wykonują różne zadania, na przykład czytają wyrazy prezentowane na ekranie komputera. Zakupiony system daje możliwość symultanicznej rejestracji sygnałów elektroencefalograficznych z 64 aktywnych elektrod.
To ważne wydarzenie zgromadziło liczne grono dostojnych gości. Obecni byli m.in. Prorektor UAM, prof. dr hab. Marek Nawrocki; dyrektor Centrum Zaawansowanych Technologii, prof. dr hab. Bronisław Marciniak; Dziekana Wydziału Anglistyki, prof. dr hab. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk; prof. Guillaume Thierry z Uniwersytetu Bangor w Wielkiej Brytanii; Prodziekan Wydziału Neofilologii, prof. dr hab. Maciej Karpiński; oraz kierownik Laboratorium Badania Działań i Poznania w Instytucie Psychologii, prof. dr hab. Grzegorz Króliczak.
Uroczystość rozpoczęło krótkie przemówienie Prorektora UAM, prof. dr hab. Marka Nawrockiego, który wyraził ogromną radość z powstania kolejnego laboratorium badawczego na UAM, szczególnie w kontekście starań UAM o uzyskanie statusu uczelni badawczej. Następnie w krótkim przemówieniu dyrektor Centrum Zaawansowanych Technologii, prof. dr hab. Bronisław Marciniak wyraził swoją radość z faktu, iż laboratorium znajduje się w budynku WCZT oraz nadzieję na owocną współpracę. Dziekana Wydziału Anglistyki, prof. dr hab. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk w krótkim przemówieniu zaznaczyła, że utworzenie Laboratorium Neuronauki Języka przyczyni się do dalszego rozwoju interdyscyplinarnych badań naukowych w zakresie przetwarzania języka, prowadzonych na Wydziale Anglistyki od wielu lat.
Po przemówieniach, kierowniczka laboratorium, dr Karolina Rataj, krótko zaprezentowała działalność badawczą, która przyczyniła się do utworzenia laboratorium na Wydziale Anglistyki. Po tej prezentacji nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi oraz krótka wizyta w pomieszczeniach laboratorium, podczas której zaprezentowany został zakupiony przez Wydział Anglistyki system do pomiaru i analizy sygnałów elektroencefalograficznych. Po tej prezentacji nasz gość specjalny, prof. Guillaume Thierry, wygłosił krótkie wystąpienie na temat wykorzystania elektroencefalografii w badaniach nad przetwarzaniem języka. Po krótkiej przerwie na poczęstunek, i na zakończenie uroczystości, prof. Guillaume Thierry wygłosił wykładu zatytułowany: Wired words: How EEG advances our understanding of language.
Karolina Rataj
Zapraszamy do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ (fot. Jagoda Haloszka, Ewa Tomczak, Patrycja Zgoła)

Linki do relacji z otwarcia na stronach zewnętrznych: