Last updated by tomash on 2020-08-24. Originally submitted by Anonymous on 2006-10-09.
Computer Laboratory
The Faculty of English Computer Laboratory (rooms 226/227 and private offices) is a fully staffed department, offering, among others: 150 workstations in the Local Area Network, providing for the basic computing needs of staff and students (word-processing, databases, spreadsheets, graphics, Computer-Assisted Language Learning, etc.), desktop publishing facilities, periferals and a collection of books on all aspects of computing, with the bias towards literary and linguistic applications (CALL, corpus and text linguistics, computer-assisted lexicography).
Computer Laboratory also provides access to the Faculty of English audiovisual materials and equipment.
Laboratorium Komputerowe
Laboratorium Komputerowe zajmuje się szeroko pojętą informatyzacją Wydziału Anglistyki.
Laboratorium Komputerowe obsługiwane przez pracowików znajduje się w sali 226/227. Laboratorium wyposażone jest w 23 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu.
W budynku Collegium Heliodori działa sieć bezprzewodowa EDUROAM.
Wydział Anglistyki posiada 4 serwery sieciowe udostępniające szeroki zakres usług dla pracowników i studentów, np.:
- Serwer plików
- Serwer www
- Serwer ftp
- System autentykacji LDAP
- Poczta
- i szereg innych
Dostęp do sieci komputerowej jak i do wyżej wymienionych usług serwerów sieciowych jest możliwy na wszystkich komputerach zainstalowanych w pokojach pracowników Wydziału oraz w laboratoriach komputerowych. System autentykacji i autoryzacji stworzony przez pracowników Pracowni Komputerowej umożliwia bezpieczny dostęp do sieci przewodowej na komputerach pracowników.
Laboratorium Komputerowe wdrożyła portal informacyjny w oparciu o system CMS przeznaczony dla pracowników, studentów anglistyki oraz osób zainteresowanych działalnością naukową i ofertą dydaktyczną Wydziału Anglistyki UAM.
Wydział Anglistyki może się również pochwalić najbardziej rozpowszechnionym na UAM systemem e-learningowym Moodle (4000 użytkowników (do X.2017), obecnie ok. 1900 (XI.2017); niemal 600 kursów (XI.2017)): http://elearning.wa.amu.edu.pl/moodle/ ("WA Moodle" do X.2017), https://www.elearning.amu.edu.pl/wa/ ("WAMU Moodle" od X.2017).
Wdrożony przez Pracownię Komputerową System Publikacji Naukowych przedstawia dorobek naukowy Wydziału i umożliwia w łatwy i szybki sposób przeglądanie bibliografii pracowników.(http://wa.amu.edu.pl/publications)
Oprócz wyżej wymienionych usług Pracownia Komputerowa stworzyła możliwość utworzenia indywidualnych stron pracowników anglistyki z możliwością wykorzystania bazy danych.
Pracownia Komputerowa zajmuje się działalnościa szkoleniową oraz wdrożeniową opartą na systemach typu Open Source.
Podstawowym zadaniem Pracowni Komputerowej jest sprawne i bezpieczne działanie sieci i serwerów oraz utrzymywanie wysokiej jakości usług przez nich dostarczanych. Realizowane jest to min. poprzez programy antywirusowe instalowane na stacjach roboczych oraz systemy antyspamowe i antywirusowe instalowane na serwerach. Sieć komputerowa jest dodatkowo zabezpieczona przez rozbudowany system Firewall oraz system backupów realizowanych centralnie.
Laboratorium Komputerowe zajmuje się także obsługą sprzętową zajęć dydaktycznych i wykładów w WA. Oferuje szeroką gamę sprzętu audio-wideo dla wszystkich wykładowców. Pracownia zapewnia również dostęp do obszernego zbioru nośników cyfrowych z materiałami wideo (filmy fabularne, programy edukacyjne) oraz nośników i plików audio (kursy fonetyki, materiały do podręczników).