Archiwum wiadomości

Nieuwsarchief


Lipiec

Juli
Czerwiec

Juni  • KAsiaKasia Wiercińska behaalt haar doctoraat

   Op 28 juni 2013 promoveerde Katarzyna Wiercińska met haar proefschrift over de Vlaamse tussentaal.
   W dn. 28 czerwca 2013r. odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Katarzyny Wiercińskiej o tussentaal: współczesnej odmianie języka flamandzkiego.

  • Karol Lesman został uhonorowany nagrodą "Transatlantyk" za propagowanie kultury i literatury polskiej za granicą. Instytut Książki poprosił prof. Jerzego Kocha o wygłoszenie laudacji na cześć tego wybitnego tłumacza literatury polskiej na język niderlandzki. Informacja o nagrodzie i tekst laudacji znajduje się tutaj.
  • StudieprogrammaNowy program studiów licencjackich i magisterskich

   Współczesny pracodawca stawia absolwentom studiów wysokie wymagania. Ceniona jest zarówno rzetelna wiedza ogólna, jak i konkretne umiejętności. W Zakładzie Studiów Niderlandzkich na Wydziale Anglistyki UAM, w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy, stworzono nowoczesne programy studiów licencjackich i magisterskich na kierunku filologia niderlandzka.

  • PoëziecentrumScriptieprijs Poëziecentrum

   Het Poëziecentrum wil de studie naar Nederlandse poëzie, vertaalde Nederlandse poëzie en poëzie in Nederlandse vertaling stimuleren en richt daartoe een jaarlijkse scriptieprijs voor poëzie in.


Maj

Mei
Kwiecień

April  • XVI Poznański Festiwal Nauki i Sztuki na WA (2)
  • Oranjes Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników Niderlandów na nasze obchody Dnia Królowej. Już w najbliższy czwartek, 25 kwietnia, w Collegium Novum rozpocznie się pomarańczowe szaleństwo. W programie między innymi:
   - prezentacje dotyczące Niderlandów,
   - loteria z nagrodami sponsorowanymi przez klub Muchos Patatos, pub belgijski Kriek oraz restaurację Belfrit
   - spotkanie z (prawie) prawdziwą królową i przyszłym królem.
   Program dnia
   Website Oranjes
  • XVI Poznański Festiwal Nauki i Sztuki na WA
  • WorkshopWorkshop 11.04.2013 met Zuid-Afrikaanse rap en een korte les Nederlands.

   Presentatie: Tildie Smit, Katarzyna Wiercińska, Robert de Louw en studenten 1BA (Aleksandra Gładysz, Magdalena Kosińska, Tomasz Drgas, Michał Szymul, Tomasz Jankowski).

  • rooilandNasz kolega Tertius Kapp opublikował nagrodzoną już sztukę teatralną pt. „Rooiland” (dosł. ‘Czerwony kraj’). Już niebawem wystawienia w słynnym kapsztadzkim teatrze Baxter.
   Website Rooiland
   Trailer Rooiland
  • 11 kwietnia: Wykład prof. UW dr. hab. Michała Leśniewskiego, Afrykanie, Burowie, Brytyjczycy.

Marzec

Maart
Styczeń/Luty

Januari/FebruariListopad/Grudzień

November/December


 • Bohaterem czwartego odcinka filmowego cyklu poświęconego polskim tłumaczom literatury pt. "WYTŁUMACZENIA" w reżyserii Sławomira Paszkieta jest prof. Jerzy Koch, tłumacz literatury niderlandzkiej i południowoafrykańskiej, który opowiada m. in. o tłumaczu jako czytelniku - jeszcze bardziej uważnym niż sam autor.

Wrzesień/Październik

September/OktoberProf. Jerzy Koch is verkozen als lid van Academia Europaea. Ontstaan in 1988 in Cambridge telt deze organisatie momenteel ongeveer 2000 leden, waaronder 40 Nobelprijswinaars, uit 43 landen. Sinds 1993 publiceert AE het tijdschrift European Review. Aan onze faculteit zijn er eveneens twee andere leden, nl. prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk en prof. Jacek Fisiak.

Lipiec/Sierpień

Juli/AugustusCzerwiec

Juni

Maj

Mei • 19 maja wyruszamy na badania terenowe do Nekli, Nekielki i Barczyzny w celu poznania historii osiedlenia się Olędrów na ziemiach Wielkopolski. Zwiedzimy miejsca, gdzie od XIX wieku żyli i pracowali osadnicy z Holandii i Niemiec. Mamy nadzieję, że ten wyjazd przybliży nam ich kulturę i zwyczaje.
  Oprócz zwiedzania olęderskich wiosek zamierzamy zatrzymać się również w Dziekanowicach, a dokładniej w pięknym Wielkopolskim Parku Etnogrficznym.
  Wszystkie osoby, które zapisaly się na wyjazd (studenci 1MA oraz 1BA) proszone są o przybycie na parking przed Collegium Novum 19 maja na godzinę 9!
  Informujemy również, że zostały 3 miejsca wolne. Osoby chętne na wyjazd, które jeszcze nie zgłosiły się na wyjazd, prosimy o jak najszybszy kontakt z dr Anną Sikorą-Sabat
 • The IFA Cup 2012 - photo gallery
 • W "odwiecznym pojedynku" na szczycie na pierwszym miejscu znalazł się Uniwersytet Jagielloński (100%) przed Uniwersytetem Warszawskim (98,00%). Te dwie znakomite polskie uczelnie rozwijają się w równym tempie i są solidną wizytówką polskiego szkolnictwa wyższego na świecie. Na trzecie miejsce powrócił w tym roku Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (79,91%), wyprzedzając Politechnikę Warszawską (76,68%). Czytaj więcej

Kwiecień

AprilMarzec

Maart • We wczorajszym wydaniu Het Nieuwsblad ukazał się wywiad z autorami komiksu o Hermanie Verkrijcie, nieznośnym i nietuzinkowym nauczycielu z Heilige Hart College Zuttem. Dzięki studentom drugiego roku już wkrótce na stronie pojawi się polska wersja językowa tego komiksu. Stąd też autorzy nie omieszkali wspomnieć o naszej niderlandystyce.

 • Na V zwyczajnym posiedzeniu Senatu UAM (27.02.2012 r.) zatwierdzono  porozumienie zawarte pomiędzy UAM a North-West University, Potchefstroom (Republika Południowej Afryki) (Goedkeuring van de bilaterale overeenkomst met North-West University, Potchefstroom tijdens de zitting van de Raad van Hoogleraren op 27.02.2012)

 • Wszystkiego Najlepszego, Tertius!

Styczeń/Luty

Januari/Februari

2011

2010

2007-09

 

 

Webmaster: Bas van der Ham