Koło naukowe "Oranjes" - Dzień Królowej Holandii
Studentenvereniging "Oranjes" - Koninginnedag






Tego dnia Holendrzy w niezwykle spontaniczny sposób świętują urodziny swojej królowej. Jest to ich święto narodowe. Ulice holenderskich miast i miasteczek stają się pomarańczowe. Kolor pomarańczy – oranje, związany z dynastią orańską, z której wywodzi się królowa Beatrix, jest symbolem dumy narodowej. Pomarańczowe są balony, chorągiewki i ozdoby na drzewach, a także jedzenie, ubiory, nawet woda w fontannach. Pierwowzorem dzisiejszego święta były hucznie obchodzone urodziny księżniczki Wilhelminy, późniejszej królowej. Po raz pierwszy świętowano je w 1885 roku z inicjatywy Partii Liberalnej, która chciała w ten sposób umocnić jedność narodową.



Pierwszy Koninginnedag obchodzono 31 sierpnia 1891 roku. Tradycja ta została podtrzymana, gdy po ślubie w 1937 roku kolejna holenderska królowa, Juliana, zaczęła przyjmować kwiaty w dniu swoich urodzin 30 kwietnia. Wstąpiwszy na tron w 1948 roku, Juliana oficjalnie ogłosiła 30 kwietnia dzień Dniem Królowej. Skromne życzenia składane przez sąsiadów z czasem zamieniły się w prawdziwe święto narodowe, od ponad pół wieku transmitowane przez telewizję. Gdy w 1980 roku jej córka, Beatrix, wstąpiła na tron, z szacunku dla swej matki ogłosiła, że Koninginnedag nadal będzie obchodzony 30 kwietnia, a nie w dniu jej własnych urodzin, 31 stycznia. Królowa Beatrix dokonała jednak pewnych zmian w obchodach święta. Teraz to rodzina królewska odwiedza swoich poddanych w wybranych miejscach w kraju.



Dzisiaj Koninginnedag to przede wszystkim świętowanie na wolnym powietrzu, a jego obchody rozpoczynają się w wielu miejscach już poprzedniego dnia wieczorem. W Hadze narodził się swoisty festiwal Noc Królowej – KoninginneNach, który obecnie przyciąga ponad ćwierć miliona widzów. Jest to darmowa impreza, promująca głównie miejscowe młode talenty. Następnego dnia zabawa nabiera rozpędu i przenosi się na ulice miast. Amsterdamski Koninginnedag słynie natomiast z jedynego w swoim rodzaju wolnego rynku – vrijmarkt. Tego dnia już od wczesnego ranka każdy może rozłożyć swoje stoisko lub po prostu rozciągnąć koc na ulicy i handlować najrozmaitszymi, zwykle zbędnymi rzeczami bez żadnych opłat.

Zdjęcia/Foto's Anna Diabelec


Website Hit Counter
Web Counter

Webmaster: jsterckx@ifa.amu.edu.pl 2011/03/07